piątek, 10 października 2014

System polityczny Starożytnego i Współczesnego Egiptu.

Starożytny Egipt



W Starożytnym Egipcie obowiązywała monarchia despotyczna tzn. faraon miał nieograniczoną i niepodważalną władzę.Starożytny Egipt zajmował teren wzdłuż Nilu i w jego delcie.
Ważniejszymi miastami Dolnego Egiptu były:
Aleksandria, Arsinoe, Athribis, Awaris, Bubastis, Buto, Damietta, Giza, Heliopolis, Memfis, Pelzujum, Rosetta, Sais, Sakkara, Tanis.
Ważniejszymi miastami Górnego Egiptu były:
Abydos, Afroditopolis, Athribis, Dendera, Edfu, Elefantyna, Hibe, Hierasykaminos, Kom Ombo, Koptos, Al-Kusajr, Nechen, Syene, Szedet, Teby, Tinis.
Od czasów II dynastii faraonowi pomagał wezyr, zaufany człowiek wybierany przez samego faraona. Zarządzał skarbem, rolnictwem, sprawiedliwością i archiwami królewskimi.


Współczesny Egipt




We Współczesnym Egipcie panuje republika semiprezydencka tzn. że istnieją tam: parlament, rząd i prezydent. Egipt podzielony jest na 27 muhafaz. Prowincje dzielą się dalej na okręgi, miasta i wsie. Egipt jest położony w Afryce Północno-Wschodniej oraz częściowo w Azji (na półwyspie Synaj) nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym. Obecną stolicą jest Kair.








Autor: Karol Kierat
Źródła:
http://www.egipt.amra.pl/informacje_o_egipcie.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Starożytny_Egipt
http://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt




System polityczny Mezopotamii

Położenie

Mezopotamia, czyli Międzyrzecze położona była pomiędzy dwiema wielkimi rzekami: Eufratem i Tygrysem, obecnie są to terytoria państwa irackiego. W ich delcie, nad zatoką Perską, utworzył się bardzo przyjazny dla życia ludzi obszar, których szybko został zaludniony. Suchy, gorący klimat nie sprzyjał jednak uprawom poza ujściem rzek, toteż w ludzie skupiali się tylko przy wybrzeżach, z czasem, gdy powstały kanały nawadniające, zaczęto przemieszczać się bardziej na północ. Równocześnie rozwijała się kultura starożytnego Egiptu. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają ok. 8000 lat p.n.e. Kultura Międzyrzecza ukształtowała się jednak dopiero ok. 3100 r. p.n.e. W starożytnej Mezopotamii powstała pierwsza cywilizacja - Sumerowie.

Ustrój polityczny


W Mezopotamii prędzej, lub później panowała despotyczna monarchia. Jest to forma rządów, gdzie władza panującego niczym nie jest ograniczona. Zaś w państwach - miastach Sumeru mówić można o tzw. monarchii teokratycznej, w związku z kapłanami, jacy stali na jej czele.
W latach 1979-2003 rządy dyktatorskie w Iraku sprawował Saddam Husajn, obalony przez zjednoczone siły koalicyjne w tzw. II wojnie w Zatoce Perskiej. Wprowadzono demokrację parlamentarną, a Irak został republiką federalną z silną władzą prowincji i autonomiczną jednostką administracyjną - Kurdystanem.

Władzę ustawodawczą zgodnie z konstytucją z 2005 r. sprawuje dwuizbowy parlament, w skład którego wchodzą:
Rada Reprezentantów (Majlis an-Nuwwab),
Rada Unii (Majlis al-Ittihad).
W skład Rady Reprezentantów wchodzi 275 posłów wybieranych na 4 lata w wyborach powszechnych, bezpośrednich i proporcjonalnych. Głosy przydzielane są według skomplikowanego algorytmu, który ma za zadanie zapewnić poszczególnym prowincjom minimalne ilości reprezentantów nawet w wypadku bardzo niskiej frekwencji w danych prowincjach. Rada Unii (z niewielkimi uprawnieniami) składa się z reprezentantów delegowanych przez poszczególne prowincje (określona liczba reprezentantów z każdej prowincji).

Autor: Kacper Woźniak

Źródła:
http://historia.pgi.pl/mezopotamia.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustrój_polityczny_Iraku
http://www.bryk.pl/wypracowania/historia/starożytność/3934-ustrój_polityczny_państw_bliskiego_wschodu_w_starożytności.html

sobota, 4 października 2014

Osiągnięcia Mezopotamii i Egiptu

Wynalazki z Mezopotamii


Sumerowie wynaleźli wiele rzeczy. Cywilizacja ta wymyśliła wiele, do dziś używanych innowacji.Mezopotamia szczyci się głównie:


  • Domami z cegieł
  • Kołem i kołem garncarskim
  • Ceramiką
  • Zegarem słonecznym
  • Systemem dziesiętnym
  • Podziałem roku na 12 miesięcy i 365 dni

Trzeba jednak docenić ich budowle, bo przecież do dziś mieszkamy w domach z cegły.Koło wynaleźli w ok. 4000 r. p.n.e. Sumerowie ujednolicili system miar i wag, zaczęli potęgować liczby, jednak tylko do kwadratu i sześcianu.Sumerowie budowali wodociągi, skonstruowali żuraw i zbudowali pierwszy wóz bojowy.






Rozwój nauki na terenie Starożytnego Egiptu










W Starożytnym Egipcie, nauka rozwijała się w szybkim tempie. Prężnie rozwijała się matematyka, zwłaszcza geometria i algebra. Rozwijały się też inne dziedziny nauki jak np. astronomia czy medycyna. Dzięki postępowi w rozwoju astronomii potrafili obliczyć termin zaćmienia Słońca i Księżyca.W medycynie Egipcjanie stosowali m. in. takie rzeczy: mumifikowali zwłoki, operowali mózgi i oczy ze znieczuleniem oraz znali budowę serca, oraz jego funkcje biologiczne. Nauka na terenie Starożytnego Egiptu rozwijała się szybko i skutecznie







piątek, 3 października 2014

Osiągnięcia starożytnych cywilizacji

Dział architektoniczny

CEMENT RZYMSKI
Rzymianie posiadali wielką wiedzę z dziedziny budowlanej. Pierwszym ważnym osiągnięciem okazało się ulepszenie betonu (cementu), który w użyciu był już w państwie asyryjskim.  Rzymianie produkowali cement z mieszaniny wapna i skał wulkanicznych.Po zanurzeniu w wodzie dochodziło do natychmiastowej gorącej reakcji. Wapno ulegało uwodnieniu i reagowało z popiołem. Powstawał wyjątkowo odporny cement.Beton rzymski charakteryzował się niezwykłą trwałością i wodoodpornością. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu z lanego betonu oraz  mosty i akwedukty.
Architektura
 Kolumny doryckie, jońskie, korynckie, często nadal naśladowane w nowych budynkach, zaś w okresie klasycyzmu (powrotu do klasyki) popularne były budynki na wzór grecki, np. Świątynia Sybilli w Puławach


Dział sądowniczo-historyczny

Prawo Rzymskie
Prawo rzymskie do dziś stanowi fundament prawa europejskiego. Jest wzorem dla twórców prawa we współczesnym świecie. Prawo cywilne, tak istotne w dzisiejszym świecie w swej formie zawdzięczamy prawodawcom znad Tybru. Sądy inkwizycyjne wprowadziły oskarżyciela publicznego (prokuratora), Rzymianie znali tylko oskarżyciela cywilnego (donosiciela).


Obywatelstwo

Obywatelstwo – więź łącząca jednostke z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.

Prawa i obowiązki jednostki wynikające z obywatelstwa
Będąc obywatelem określonego państwa jednostce przysługują prawa konstytucyjne, a także inne uprawnienia wynikające z ustawy. Część z nich należy do dziedziny praw człowieka, w związku z czym mogą przysługiwać nie tylko obywatelom państwa, ale także cudzoziemcom. Będąc poza granicami państwa, jednostka może liczyć na ochronę dyplomatyczną i opiekę konsularną ze strony swojego państwa (realizowaną głównie poprzez misje dyplomatyczne i urzędy konsularne).

Z więzi obywatelstwa wynika poddanie jednostki prawu państwa, którego jest obywatelem i obowiązek jego przestrzegania, a w związku z tym spełnianie powinności przez państwo określonych, np. służba wojskowa, płacenie podatków itd.



Historiografia- zapisywanie współczesnych nam wydarzeń, aby służyły przyszłym pokoleniom (w średniowieczu np. kroniki i roczniki)

Tytus Liwiusz był, pochodzącym z Padwy nauczycielem retoryki.Mimo pochodzenia z zamożnej rodziny nie zajął się zwykłą dla Rzymian działalnością polityczną, nie sprawował urzędów, nie zasiadał w Senacie. Całe życie zajmował się nauczaniem retoryki i pisaniem.
Historiografia rzymska zaczęła się formować dopiero kiedy Rzym po zwycięskich wojnach z Kartaginą stał się potęgą śródziemnomorską. Wcześniej istniały tylko krótkie zapiski pisane przez kapłanów. Pierwsze pisma powstawały w języku Greckim. Pod wpływem wiary we własną potęgę Rzymianie zaczęli pisać po łacinie. Pisarzami, którzy zapoczątkowali tą najstarszą literaturę byli dwaj panowie: Fabiusz Piktor i Markus Porcjusz Katon .Niestety w późniejszym okresie historycy piszący swe dzieła bardzo często odbiegali od prawdy dla wywyższenia Rzymu.
Historykiem, który miał największą pozycję wśród pisarzy był Tytus Liwiusz. Jego dzieło pt. "Dzieje od założenia miasta Rzymu", jest uznawane za klasyczny twór retorycznej prozy rzymskiej. Drugą osobą, która zasłynęła w tej dziedzinie pisarstwa był sam Juliusz Cezar. Jego dwa dzieła "O wojnie galickiej" i "O wojnie domowej"nie mają sobie równych ani w historiografii greckiej, ani rzymskiej.




Dział literatury


Podział na rodzaje literackie - podstawowy podział ogółu dzieł literackich, dokonany na podstawie form wypowiedzi autora i budowy samego dzieła. Wyróżniamy trzy rodzaje literackie: epikę, lirykę i dramat.

Epika - dzieła epickie charakteryzuje obecność narratora, czyli osoby opowiadającej o zdarzeniach zaistniałych w świecie przedstawionym. Dzieła epickie mają określoną fabułę i zazwyczaj są napisane prozą . Główne gatunki epiki to: powieść, opowiadanie, nowela, gawęda, baśń, epos, mit, legenda, poemat heroikomiczny.

Liryka - obejmuje dzieła, w których przedmiotem przedstawienia są uczucia i doznania podmiotu lirycznego. Zazwyczaj podmiot liryczny wypowiada się wyłącznie w swoim imieniu, ale zdarza się też tak, że przemawia w imieniu pewnej grupy społecznej lub nawet całej ludzkości.Główne gatunki liryki to: hymn, oda, pieśń, psalm, elegia, tren, fraszka, sonet.

Dramat - obejmuje utwory literackie stworzone w celu realizacji scenicznej. Obok tekstu głównego, dialogów i monologów postaci, występują tzw. didaskalia, czyli wskazówki dotyczące elementów scenografii, sposobu poruszania się poszczególnych bohaterów itp. .W tym czasie na scenie poza aktorami odgrywającymi głównych bohaterów występował chór, a tekst podzielony był na partie chóru, monologi i dialogi postaci. Obecnie tekst dramatu dzieli się na akty i sceny, nie wprowadza się chóru.
Odkrycia Archimedesa

Prawo Archimedesa



Podstawowe prawo hydrostatyki i aerostatyki określające siłę wyporu. Nazwa prawa wywodzi się od jego odkrywcy Archimedesa z Syrakuz.
Wersje

Wersja współczesna: Na ciało zanurzone w płynie (cieczy, gazie lub plazmie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu. Wartość siły jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła ta jest wypadkową wszystkich sił parcia płynu na ciało.

Stara wersja prawa: Ciało zanurzone w cieczy lub gazie traci pozornie na ciężarze tyle, ile waży ciecz lub gaz wyparty przez to ciało.
Legenda

Legenda głosi, że król Syrakuz zwrócił się do Archimedesa, aby ten zbadał, czy korona, którą wykonał dla Hierona II pewien syrakuzański złotnik, zawiera tylko złoto, czy jest to jedynie pozłacane srebro. Archimedes długo nad tym rozmyślał, aż wreszcie pewnego razu w czasie kąpieli w wannie poczuł jak w miarę zanurzania się w wodzie ciężar jego ciała się zmniejsza. Oszołomiony swoim odkryciem, wyskoczył z wanny i z okrzykiem Eureka! (Heureka, gr. ηὕρηκα – "znalazłem") nago wybiegł na ulicę i udał się do króla. Po otrzymaniu odpowiedniej wartości dla ciężaru właściwego korony Archimedes porównał ją z ciężarem właściwym czystego złota – okazało się, że korona nie była z niego wykonana

Dźwignia 

Jedna z maszyn prostych, których zadaniem jest uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Zbudowana jest ze sztywnej belki zawieszonej na osi. Dźwignia wchodzi w skład wielu mechanizmów, które również często nazywane są w skrócie dźwignią (np. dźwignia zmiany biegów, dźwignia hamulca, dźwignia wycieraczek, dźwignia przerzutki).Sławne powiedzenie Archimedesa „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię”

Zajmował się również astronomią – opisał ruch pięciu planet, Słońca i Księżyca wokół nieruchomej Ziemi, zbudował planetarium z hydraulicznym napędem, które zostało zabrane przez Rzymian jako jedyny łup z sycilyjskiego miasta Syrakuz.

Filon z Bizancjum 

 Grecki pisarz,przypisuje się mu wynalezienie pierwszego termometru



Autor: Rafał Nowicki







Słynne odkrycia archeologiczne na terenie Egiptu i Mezopotamii

Informacje o egipskim sposobie pochówku zmarłych.


 
Starożytni Egipcjanie wierzyli, że ciało jest mieszkaniem duszy. Przed wprowadzeniem doskonałego procesu mumifikacji, starożytni Egipcjanie według swych ówczesnych wierzeń, by ciało nie rozpoczęło się procesowi rozkładu, chowali je w gorących piaskach pustynii, dzięki czemu ulegały osuszeniu oraz według ich wierzeń dusza ludzka była nadal nieśmiertelna. Ponadto w pierwszych pochówkach nie zwracano uwagi na rangę społeczną tylko na wiarę.
Gdy umarł Egipcjanin, rodzina natychmiastowo musiała przystąpić do żałoby. Mężczyźni jako znak utraty kogoś bliskiego nie mogli się golić, a kobiety musiały smarować sobie twarz błotem. Bogatsze rodziny opłacali inne kobiety tak zwane płaczki, które za zadanie miały biegać po miejscowości i głosić oraz lamentować ze straty owej rodziny. Ubodzy oraz biedni Egipcjanie byli pochowani w piaskach pustyni z zgodnie z wierzeniami. Natomiast faraonowie, ważni urzędnicy czy też bogaci mieszkańcy mieli bogate pogrzeby oraz ciekawy sposób pochówku.

Mieszkańcy starożytnego Egiptu wierzyli, że jeśli ciało zabalsamuję się oraz nie ulegnie rozkładowi będzie żyć w świecie umarłych, a dusza będzie nieśmiertelna. Długość trwania balsamowania zależała od majętności oraz statusu zmarłego. Dokładniej czy był biedny, ubogi czy też był bogaty, a może wysoko postawionym urzędnikiem, kapłanem, faraonem. Długość procesu balsamowania oraz mumifikacji mogła trwać najdłużej siedemdziesiąt dni zgodnie z ówczesnymi wierzeniami.


Gdy ciało zmarłego Egipcjanina zostało zabalsamowane umieszczano je w sarkofagu. Następnie transportowano je do miejsca spoczynku wiecznego (grobowca). Po dotarciu na miejsce na sarkofag składano dary oraz ofiary. W grobowcu również pozostawiano żywność, ubrania, złoto a także przedmioty codziennego użytku, wierząc że zmarłemu przydadzą się w życiu pozagrobowym. Ponadto sarkofag umieszczano w specjalnej skrzyni, która była dekorowana oraz rzeźbiona ilustracjami z życia codziennego zmarłego. Dodatkowo bogatsi Egipcjanie dodawali łódź, którą nieboszczyk miał pokonać legendarną rzekę.








Mezopotamia


 Archeologia Mezopotamii zaczęła się szybko rozwijać w pierwszej połowie XIX wieku. Ludzkość chciała znaleźć znane z Biblii, wielkie miasta Mezopotamii: Niniwę - stolicę Asyrii i Babilonu - stolicę państwa babilońskiego, miasto, w którym miała się wznosić biblijna wieża Babel. Pierwszymi archeologami w Mezopotamii byli zachodni dyplomaci akredytowani w Mosulu, rozkopujący osadnicze wzgórza (telle), które kryły ruiny dawnych stolic Asyrii.
W 1842 Francuz Paul-Emill Botta, rozpoczął pierwsze systematyczne wykopaliska w Mezopotamii od wzgórza Kujundżyk w Mosulu. W tym samym roku przeniósł się z pracami do Chorsabadu, gdzie odkrył pałac asyryjskiego króla Sargona II (721-703 r. przed Chr.). Odsłonięte tam płaskorzeźby zostały zdemontowane i wysłane do Paryża, gdzie w 1847 otwarto w Luwrze pierwszą na świecie galerię sztuki asyryjskiej. Wkrótce potem (1849-50) ukazała się też publikacja odkryć, zawierająca doskonałe rysunki i plany wykonane przez E.Flandina.

 Drugą wielką postacią, związaną z początkami archeologii Mezopotamii, był Anglik Austen Henry Layard, który w latach 1845-51 prowadził wykopaliska w Nimrud i w Mosulu, na wzgórzach Kujundżyk i Nebi Yunis, leżących w obrębie starożytnej Niniwy. Wykopaliska te zdominowane były poszukiwaniem spektakularnych zabytków, które miały wzbogacić kolekcje starożytności w muzeach wielkich europejskich stolic. Ruiny starożytnych pałaców badano kopiąc tunele wzdłuż ścian, dekorowanych płaskorzeźbionymi reliefami, które demontowano i wywożono. Na mniej efektowne zabytki, a zwłaszcza na ceramikę, nie zwracano wówczas uwagi.

 Odczytanie pisma klinowego przez Henry Creswicke Rawlinsona w roku 1846 miało ważny wpływ na dalszy rozwój badań cywilizacji Dwurzecza.
Pod koniec XIX wieku wykopaliska na południu Mezopotamii - francuskie w Tello (starożytne Girsu) i amerykańskie - w Nippur, przyniosły odkrycie zapomnianego ludu Sumerów.



Autor Wypracowania: Michał Skrent

  • http://www.edukator.pl/Historia-archeologii,6793.html
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Mumifikacja